Tajemnica Świętych Obcowania

W uroczystość Wszystkich Świętych w kościele sanktuaryjnym Msze św. 700, 900, 1100. Na dojazdach o godz. 830 Wisowa i Dębowa 1000. O godz. 14-ej Nieszpory żałobne z kazaniem i procesja na cmentarz z wypominkami i później zostanie odprawiona Msza Święta w kaplicy na cmentarzu.
W piątek, 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W kościele parafialnym Msze Święte o godz. 630, 1000 17-ej, wypominki za zmarłych pół godziny przed każdą Mszą św. Na dojazdach w Dzień zaduszny Msze św. w Wisowej i Dębowej 800.
Nie zapominajmy, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.
Wypominki listopadowe czytane będą pół godziny przed Mszą św. wieczorną.
W niedziele listopada Msza św. wieczorna będzie na cmentarzu o godz. 15-ej, oprócz ostatniej 25 listopada.

Pielgrzymka śladami Świętych i Błogosławionych

13 października br. pod przewodnictwem ks. Grzegorza wyruszyła pielgrzymka szlakiem św. Stanisława i bł. Karoliny Kózka. 30 osób z Jodłowej, Wisowej, Dębowej oraz Jodłowej Górnej wyruszyło autokarem z parkingu przy sanktuarium Dzieciątka Jezus. Przy pięknej jesiennej pogodzie, modlitewnej atmosferze dotarliśmy do Szczepanowa.
Tam znajduje się sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Najpierw zwiedziliśmy powstający panteon ze świętymi i błogosławionymi diecezji tarnowskiej oraz przepiękną drogę krzyżową. Na cmentarzu wśród starych lip przewodnik - ks. Adam, pokazał nam dom -kościółek narodzenia św. Stanisława, a później kapliczkę, a w niej dąb, pod którym Bogna urodziła przyszłego Patrona Polski. Następnie pielgrzymi zaczerpnęli wodę ze studni gdzie Święty Biskup, według tradycji, został po urodzeniu obmyty.
Nasz rodak, ks. Marek Augustyn duszpasterzuje w Parafii Borzęcin Górny. Więc nasz autokar z pielgrzymami zajechał na parking przed kościół Narodzenia Matki Bożej. Tam zostaliśmy bardzo miło i ciepło powitani i ugoszczeni. A podczas wspólnego posiłku towarzyszył nam śpiew. Tam też uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, którą celebrował dla nas ks. Grzegorz.

Czytaj więcej: Pielgrzymka śladami Świętych i Błogosławionych

Kapliczka z okazji setnej rocznicy Niepodległości

Kapliczka - Pomnik Niepodległości jest lokowany obok cmentarza pomiędzy ogrodzeniem, a chodnikiem w zielonym otoczeniu krzewów.

Swoim kształtem nawiązuje do fasady kościółka na cmentarzu.
Kapliczka będzie wykończona kamieniem naturalnym pochodzącym z Komańczy, nawiązując do koloru ogrodzenia cmentarnego.
             Jej wysokość to ponad 5 metrów. Zwieńczona kamiennym krzyżem.
W głównej części będzie płaskorzeźba o wymiarach 136 na 136 cm przedstawiająca Jodłowskie Dzieciątko Jezus, które w symboliczny sposób płaszczem opieki otacza miejscowość Jodłową.
             Artysta uwidocznił to na płaskorzeźbie ukazując płaszczyk Dzieciątka Jezus okalający jodłowski Pomnik Konstytucji, zabytkową dzwonnicę parawanową, drewniany kościół św. Stanisława BM i sanktuarium. Scena ukazująca pielgrzymów idących z figurką w procesji ma przypominać o zachowaniu od nieszczęść miejscową ludność w czasie zawieruchy wojennej. Poza płaszczem otulającym od nieszczęść, widzimy wyrzeźbionych walczących żołnierzy od strony Nadola rosyjskich, a od strony Podlesia austriackich. Są też polegli i ranni. U samego dołu płaskorzeźby widnieje napis w formie ozdobnej szarfy "Jodłowa 1918-2018".
              Na cokole kapliczki - Pomnika Niepodległości będzie napis:
Przechodniu powiedz Rodakom, że chwalebnie polegliśmy w boju o odrodzenie kochanej Ojczyzny
Stanisław Kowalski
Łukasz Lipka
Jan Malis
Jan Podraza
Michał Podrazik
Pokój wieczny racz im dać Panie!

Są to nazwiska legionistów pochodzących z Jodłowej, którzy walczyli w Legionach Piłsudskiego i chwalebnie polegli w boju o odrodzenie Ojczyzny.
W zwieńczeniu kapliczki będzie figurka Jezusa Frasobliwego i napis upamiętniający 100-ą rocznicę odzyskania niepodległości.

Obok płaskorzeźby będą tablice objaśniające powstanie pomnika, czyli zostaną upamiętnieni inicjatorzy, projektanci, artyści i wykonawcy. Będzie też tablica fundacyjna z nazwiskami fundatorów.
             Całość zadania została obliczona w kosztorysie na prawie 50 000 zł.
Po zasięgnięciu opinii mieszkańców Jodłowej została podjęta decyzja, że wartość najmniejszej kwoty cegiełki wynosi 1 000, 00 PLN (jeden tysiąc złotych). Wtedy takie nazwisko fundatora lub rodziny będzie umieszczone na tablicy fundacyjnej.
             Istnieje możliwość złożenia wyższej ofiary, ponadto ofiarodawcy mogą zachować swoją anonimowość przy składaniu ofiar.
             Konto Banku Spółdzielczego w Dębicy odział w Jodłowej, na które można wpłacać ofiary:
57 9475 1013 2002 0001 8829 0003
              Proboszcz dziękuje przedstawicielom Rady Duszpasterskiej w Parafii pw. św. Stanisława BM za wspieranie tej patriotycznej i religijnej inicjatywy.