Pamiętamy o ofiarach Holokaustu

30.stycznia 2019 r. pierwszy raz w Jodłowej odbyły się obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Organizatorzy obchodów to: Parafia pw. św. Stanisława BM w Jodłowej, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, LO im. Bartosza Głowackiego w Jodłowej, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Jodłowej, Hufiec ZHP Dębica: 6 Drużyna Harcerska „Młode Jodełki”, 3 gromada Zuchowa „Szare Wiewiórki”.
Uroczystości rozpoczęły się w Lesie Przeczyckim, Osiedle Buczyna, w miejscu stracenia 160. Żydów mieszkańców Jodłowej. Pierwszym aktem była modlitwa międzyreligijna, którą rozpoczął rabin Eliezer Gur-Ari z Krakowa wraz z modlącymi się Żydami. Została również odmówiona modlitwa Kadisz. Modlitwa przedstawicieli Kościoła katolickiego została odmówiona przez ks. proboszcza z Jodłowej, ks. Zenona Tomasiaka wraz z księżmi wikariuszami: ks. Grzegorzem Koziołem i ks. Krzysztofem Szkarłatem. Na miejsce stracenia ludności Żydowskiej przybył również Arie Vurtzel, którego przodków uratowała rodzina Jana Świętonia. Aktem pamięci o jodłowskich przodkach było złożenie wiązanek kwiatów przez przedstawicieli IPN z Rzeszowa i władz samorządowych, harcerze i zuchy złożyły zapalony znicz.

Czytaj więcej: Pamiętamy o ofiarach Holokaustu

Kolędnicy z Podgrodzia...

Zespół Śpiewaczy oraz Zespół Pieśni i Tańca Podgrodzianie serdecznie zaprasza na przedstawienie teatralne Kolędnicy, które odbędzie się 3 lutego 2019 roku, o godz. 1430, w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej. W przedstawieniu biorą udział dzieci, młodzież i dorośli - to prawie 40 osobowa grupa aktorów amatorów. To przedstawienie teatralne scenki rodzajowej kolędników w wiejskiej izbie. Dołączają do nich Krakowiacy i Górale. Wstęp wolny!

IMG_0649.JPGIMG_0591.JPGIMG_0640.JPG