Sprawy małżeńskie załatwiamy w kancelarii parafialnej w piątki po Mszy Świętej wieczornej
(w przypadku niedogodności można indywidualnie ustalić termin z ks. proboszczem)
Sprawy przedślubne załatwia się w kancelarii parafialnej stałego lub tymczasowego zameldowania narzeczonej lub narzeczonego.
Każde małżeństwo zawarte jako trwała wspólnota życia mężczyzny i kobiety posiada swoją godność i jest z natury dobre, bo jest ustanowione przez Stwórcę nieba i ziemi.
Związek małżeński dwojga ochrzczonych i bierzmowanych jest święty, bo jest sakramentem, znakiem świętym i obrazem związku, jaki istnieje między Chrystusem, a wspólnotą wierzących w Kościele.
Małżeństwo jest świętą rzeczywistością również w odniesieniu do celu ostatecznego. Od chwili ślubu dwoje ludzi wędruje wspólną drogą, poprzez wspólne zamieszkanie, dążenie do osiągnięcia godnego poziomu życia materialnego i kulturalnego, a poprzez to, do wzajemnego uświęcenia. Sakrament małżeństwa daje małżonkom zdolność i stałą gotowość do wszelkich poświęceń i ofiar.
Do istoty małżeństwa należy jedność, nierozerwalność i otwartość na płodność. Poligamia jest przeciwna jedności małżeństwa; rozwód rozłącza to, co Bóg złączył. Odrzucenie płodności pozbawia życie małżeńskie dziecka, które jest najcenniejszym darem małżeństwa.
Chrześcijańskim dom rodzinny jest miejscem, gdzie dzieci otrzymują pierwsze głoszenie wiary. Dlatego dom rodzinny słusznie jest nazywany "Kościołem domowym", wspólnotą łaski i modlitwy, szkołą cnót ludzkich i miłości chrześcijańskiej.
ZGŁOSZENIE ŚLUBU
Narzeczeni powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu i przedstawić następujące dokumenty:
- metrykę chrztu nie starszą niż 6 miesięcy, w której odnotowany będzie Sakrament Bierzmowania,
- dowód osobisty,
- świadectwa nauki religii lub ewentualnie dyplom ukończenia nauki religii z ostatniej klasy szkoły, podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej (osoby, które nie ukończyły katechizacji mogą zaległości uzupełnić np. na katechezie dla dorosłych) ,
- Potwierdzenie ukończonej Katechizacji przedmałżeńskiej tzw. "Kurs przedmałżeński"
-
jeśli nie planujecie osobnego ślubu cywilnego i ma to być tzw. „ślub konkordatowy”, to należy przedstawić wystawione przez Urząd Stanu Cywilnego „Zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa". (Uwaga! Zaświadczenie to jest ważne tylko 6 miesięcy).
Przed udaniem się do dowolnego USC na terenie Polski należy dkonać opłaty skarbowej w kwocie 84 zł, za sporządzenie aktu małżeństwa, czyli należy uiścić na konto Urzędu Gminy Jodłowa: Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie Filia Jodłowa Nr 03 85890006 0031 0970 0101 0011
Tytuł wpłaty - opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa na nazwiska………………………………. i ……………………………..
OBOWIĄZKI CUDZOZIEMCA zamierającego zawrzeć małżeństwo:
Cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo składa:
-zapewnienie (wypełniane w USC na terenie Polski)
-odpis aktu urodzenia, a jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim - odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa, jeżeli na podstawie pozostałych składanych dokumentów nie można ustalić danych niezbędnych do sporządzenia aktu małżeństwa,
-dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. dokument wydaje właściwy organ państwa cudzoziemca np. urząd stanu cywilnego. Nie stanowi zaświadczenia oświadczenie złożone przez cudzoziemca np. przed notariuszem lub innym organem ani też zaświadczenie o stanie cywilnym.
Jeżeli otrzymanie wyżej wymienionego dokumentu napotyka na trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu.
Dokumenty składane w języku obcym muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości lub tłumacza uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) albo konsula.
Jeżeli cudzoziemiec nie posługuje się językiem polskim w mowie i w piśmie, podczas składania zapewnień przedślubnych oraz w czasie udzielania ślubu konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego. Złożone dokumenty nie podlegają zwrotowi.
SAKRAMENT POKUTY
W czasie bezpośredniego przygotowania do małżeństwa narzeczeni mają dwukrotnie, mniej więcej w odstępie jednego miesiąca, przystąpić do spowiedzi. Gdy spisują protokół przedślubny otrzymują odpowiednią kartkę, którą kapłan po spowiedzi podpisuje. Sakrament małżeństwa jest ważnym życiowym krokiem, stąd jedną z wspomnianych spowiedzi można potraktować jako spowiedź z całego życia.
Także gości weselnych, szczególnie rodziców, chrzestnych, rodzeństwo i świadków, należy zachęcić do spowiedzi i przyjęcia Komunii świętej podczas uroczystości weselnej.
NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE
Narzeczeni przygotowując się do ślubu zobowiązani są do uczestniczenia w katechezie przedmałżeńskiej
W DZIEŃ ŚLUBU
W wyznaczonym dniu narzeczeni wraz ze świadkami zgłaszają się na 10 minut przed ślubem w zakrystii, aby złożyć podpisy i dopełnić pozostałych formalności. Przynoszą:
ślubne obrączki
świadkowie ślubu (pełnoletni) mają legitymować się dowodem osobistym lub innym dowodem tożsamości.
OBRZĘD SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA
Po kazaniu kapłan zwraca się trzykrotnie do narzeczonych z pytaniami, na które równocześnie odpowiadają: chcemy. Po pieśni do Ducha Świętego powtarzają za kapłanem (najpierw narzeczony, a następie narzeczona) następujące słowa przysięgi małżeńskiej:
Ja, (imię własne), * biorę Ciebie, (imię współmałżonka), za żonę (męża) * i ślubuję Ci * miłość, * wierność * i uczciwość małżeńską * oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. * Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, * w Trójcy Jedyny, * i wszyscy święci.
Obrzęd kończy poświęcenie ślubnych obrączek i wzajemne ich nałożenie. Wtedy nowożeńcy wypowiadają kolejno za kapłanem te słowa:
Żono (mężu), przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
WSKAZANIA ORGANIZACYJNE
Narzeczeni niech poproszą gości weselnych, aby się wcześniej wyspowiadali i na Mszy ślubnej w ich intencji przyjęli Komunię św.
W czasię Mszy św. ślubnej pan świadek zbiera składkę, która jest przeznaczona jako dar dla rodzin wielodzietnych i mniej zamożnych w parafii.
Oprawę muzyczną należy uzgodnić z organistą.
Świątyni nie wolno ozdabiać samowolnie (tym bardziej sztucznymi kwiatami i innymi ozdobami).
Wykonywaniem zdjęć i filmów według obowiązujących przepisów kościelnych może zająć się, po uzgodnieniu z kapłanem sprawującym liturgię, tylko osoba odpowiednio przygotowana, uprawniona, odpowiednio ubrana i umiejąca godnie zachować się w świątyni; nie może bowiem zakłócać przebiegu religijnego obrzędu, który jest najważniejszy. Zabrania się używania do tych czynności sztucznego (dodatkowego) światła.
Zabrania się obsypywania pary młodej ryżem gdyż jest to pokarm.
Przyjęcie organizowane w domu czy lokalu winno przynosić biesiadnikom radość i wesele, jednak dalekie być od pijaństwa.
KILKA MAŁŻEŃSKICH RAD
- Małżeństwo jest jak puste pudełko. Jeżeli ma nie być puste, musisz wkładać więcej niż wyjmujesz
- Nigdy nie odchodź w połowie sprzeczki z żoną.
- Zarezerwuj jeden wieczór w tygodniu dla siebie i współmałżonka.
- Popieraj swoją żonę (męża). Bądź jej najlepszym przyjacielem i największym fanem.
- Nigdy nie lekceważ potęgi przebaczania.
- Zadzwoń, jeśli masz się spóźnić.
- Pozwól swoim dzieciom posłuchać, kiedy mówisz o nich dobrze.
- Nie dyskutuj o problemach rodzinnych w pracy.
- Przynajmniej raz dziennie powiedz swojej żonie, jaka jest wspaniała i że ją kochasz.
- Dobry mąż powinien być "głuchy", a żona "ślepa".
- Co roku obchodźcie waszą rocznicę ślubu.
- Módlcie się razem.
SŁOWO BOŻE NA ŚLUB
Czytania ze Starego Testamentu:
- Jr 31,31-32a.33-34a
- Pnp 2,8-10. 14-16a; 8,6-7a
- Prz 31,10-13.19-20.30-31
- Rdz 1,26-28.31a
- Rdz 2,18-24
- Rdz 24,48-51.58-67
- Syr 26,1-4.13-16
- Tb 7,6-14
-
Tb 8,4b-8
Czytania z Nowego Testamentu:
- 1 J 3,18-24
- 1 J 4,7-12
- 1 Kor 6,13c-15a.17-20
- 1 Kor 12,31-13, 8a
- 1 P 3,1-9.
- Ap 19,1.5-9a
- Ef 4,1-6
- Ef 5,2a.21-33
- Hbr 13,1-4a.5-6b
- Kol 3,12-17
- Rz 8,31b-35.37-39
- Rz 12,1-2.9-18
- Rz 15,1b-3a.5-7.13
Psalmy:
- Ps 33[32],12-13.18 i 20.21
- Ps 34[33],2-3.4-5.8-9
- Ps 103[102],1-2.8 i 13.17-18a
- Ps 148[147],1-2.3-4.9-10.11-13
Ewangelie:
- J 2,1-11 Kana Galilejska
- J 15,9-12 Abyście się wzajemnie miłowali
- J 15,12-16 Ostatnia wieczerza
- J 17,20-26 Ja w Tobie, a Ty we Mnie
- Mk 10,6-9 Opuści człowiek ojca i matkę
- Mt 19,3-6 Stworzył ich mężczyzną i kobietą
- Mt 5,1-12 Błogosławieństwa
- Mt 5,13-16 Sól ziemi
- Mt 7,21.24-29 Dom na skale
- Mt 22,35-40 Największe przykazanie