Rorate caeli desuper

Roraty w naszej parafii w dni powszednie o godz. 17.00.

Zachęcamy do licznego udziału w tym pięknym nabożeństwie przygotowującym nas do Świąt Bożego Narodzenia.

Adwentowy klimat tworzą roraty. Szczególnej wymowy nabierają wówczas słowa "Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość".

Msza Roratnia jest mszą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu. Ta msza jest jednym ze znaków szczegłólnej obecności Maryi w okresie adwentu, gdyż to Ona oczekiwała Mesjasza w sposób szczególny.

Nazwa "roraty" pochodzi od pięsni na wejście, rozpoczynającej się od słów "Rorate caeli desuper"- "Spuście rosę niebiosa". To modlitwa proroka Izajasza, błagającego Boga o rychłe przyjście Zbawiciela.

Charakterystycznym elementem Rorat jest zapalenie specjalnej świecy ozdobionej białą wstęgą. Świeca ta zwana roratką umieszczona jest w pobliżu ołtarza jedynie w Adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę.