Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dnia 11 marca 2018 r. po raz pierwszy w Jodłowej obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowienie tego święta w 2011r. miało na celu przypomnienie tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej, nie chcąc się pogodzić z nową komunistyczną rzeczywistością z bronią w ręku bronili wolności i godności Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej.
Wspomniani Żołnierze walczyli z najwyższą odwagą i poświęceniem. Największym bohaterem w naszym regionie jest niewątpliwie płk. Łukasz Ciepliński ps. "Pług", który w wzruszających grypsach do żony, pisanych przed śmiercią zachęcał ją do wychowania syna w miłości do Boga, Ojczyzny i ludzi, bez nienawiści do prześladowców.
Na naszej Jodłowskiej ziemi też mamy bohaterów: kpt. Wojciecha Grzesiakowskiego, (z Kamienicy Dolnej), który wtedy rzucił wezwanie bezprawiu i złu. Za co był najpierw skazany, potem w okrutnych warunkach więziony. Po wyjściu z więzienia w 1956 r. był inwigilowany, aż do 1989 r. czyli 33 lata. Mimo to cały czas w okresie PRL dawał wyraz swojej niezgody na narzucony Polsce ustrój sowiecki.

 Rodacy z Jodłowej walczący z komunizmem w tamtych czasach to: śp. Bronisław Słota, śp. Franciszek Słota, śp. Stanisław Janiga, śp. Antoni Chajec, śp. Jan Gil, śp. Stefan Nosal.
W parafii pw. św. Stanisława BM w Jodłowej była uroczyście celebrowana Msza św. w intencji "Żołnierzy Wyklętych", okolicznościowe kazanie wygłosił ks. mgr Grzegorz Kozioł. Po liturgii zgromadzeni przeszli pod pomnik Solidarności Rolników Indywidualnych i złożyli wiązanki kwiatów. Wśród delegacji byli: Poseł na Sejm RP, Jan Warzecha; Poseł na Sejm RP, Kazimierz Moskal; Przewodniczący RM Brzostek, Mateusz Domaradzki; w imieniu Wójta Gminy Jodłowa, Waldemar Sztogrin; w imieniu byłego Wójta Gminy, syn Piotr Kita; przewodniczący PiS Gminy Jodłowa, Paweł Ciszczoń.
W jodłowskiej parafii idę walki o wolność i niezawisłość Ojczyny wyraża nasza pieśń patriotyczna:
Jezu skruszyłeś, ten miecz, co siekł nasz kraj
Dla wolnej Polski nam pracować daj
By stał się twierdzą nowej siły
Nasz dom, nasz kraj!
zobacz galerię fot. Jakub Rybka