50-lat Orkiestry Dętej w Jodłowej

Pomysłodawcą i założycielem Orkiestry Dętej w Jodłowej, był ks. Jan Mleczko - ówczesny proboszcz parafii Jodłowa. Orkiestra od 1967 roku funkcjonowała,jako Orkiestra Parafialna. Pierwszym dyrygentem orkiestry był Władysław Lazełko. Następnie dyrygenturę przejął Piotr Czuchra. Obecnym dyrygentem i tumburmajorem jest druh Ryszard Warzecha.
Od 1992 r. Orkiestra znajduje się pod patronem Urzędu Gminy i OSP w Jodłowej. Znana i ceniona jest nie tylko w środowisku strażackim. Poza tradycyjnymi przemarszami i koncertami, muzycy wspólnie z chórami biorą udział w uroczystościach religijnych:procesji Bożego Ciała, rezurekcji Wielkiej Nocy, podczas WielkiegoOdpustuku czci Dzieciątka Jezus, odpustu w Przeczycy, poświęceniawozów strażackich, jubileuszy strażackich OSP, pogrzebów i innych uroczystości religijnych.

 W skład orkiestry dętej wchodzą:
dh Marek Grębski - trąbka
dh Jacek Ćwikła - trąbka
dh Artur Berek - trąbka
dh Stanisław Furman - klarnet
dh Henryk Głaz - klarnet
dh Bartłomiej Ćwikła - saksofon alt
dh Karol Kos - saksofon alt
dh Grzegorz Warzecha - saksofon alt
dh Włodzimierz Bułat - saksofon alt
dh Wiesław kos - saksofon tenor
dh Andrzej Szpak - tenor
dh Stanisław Marcinek - baryton
dh - Ryszard Warzecha - tuba
dh Bogdan Błoniarz - instrumenty perkusyjne
dh Dawid Kita - instrumenty perkusyjne
dh Grzegorz Kurek - instrumenty perkusyjne
Za swoją działalność artystyczną z okazji obchodzonych jubileuszy druhów udekorowano medalami, dyplomami i odznaczeniami.
Najstarszym członkiem orkiestry dętej jest dh Stanisław Marcinek, który gra na „barytonku" od mo­mentu jej założenia. Zobacz galerię. Fot. Jakub Rybka.