Dożynki na Jasnej Górze

Z naszej parafii 4 września br. wyruszyła pielgrzymka rolników na Jasną Górę gdzie były obchodzone 35. Dożynki Ogólnopolskie. Wraz z nami pielgrzymowali parafianie z Jodłowej Górnej, Grudnej i Słotowej.
Święto Dziękczynienia za Plony było przeżywane, pod hasłem „Do Matki Miłosierdzia - pielgrzymujemy z dziękczynieniem”.
U szczytu Jasnej Góry zgromadziły się rolnicze rodziny z całej Polski z intencją dziękczynną za jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski oraz za tegoroczne plony zebrane, jako owoce ziemi. Do Jasnogórskiej Pani przybyły również członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.
Diecezja płocka dostąpiła zaszczytu przewodniczenia Dożynkom Jasnogórskim. Jedną z intencji było podziękowanie za peregrynację Ikony Jasnogórskiej po parafiach tej diecezji.

 Ogólnopolskimi starostami dożynek byli małżonkowie Marek i Małgorzata Gogolewscy z parafii Karniewo koło Makowa Mazowieckiego. Małżonkowie mają 5 dzieci, gospodarują na około 80 ha ziemi, kultywują tradycje patriotyczne i przywiązanie do Kościoła. Pan Marek jest aktywnym działaczem Solidarności RI - w tym roku przypada 35. rocznica powstania Solidarności Rolników Indywidualnych oraz Dożynek Jasnogórskich.
Prymas Polski przypomniał w homilii o symbolice chleba, który jest owocem pracy rąk ludzkich, ale też owocem błogosławieństwa Bożego i wyrazem dobroci Pana. – Uwielbiając Boga, hojnego Dawcę Darów, przynieśliśmy do ołtarza chleb, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. W tym chlebie w przedziwny sposób spotyka się niebo z ziemią. Z jednej strony w chlebie widzimy dobroć Pana, Boga naszego, który swym błogosławieństwem wspiera pracę rąk naszych. Z drugiej, natomiast, ten sam chleb przywołuje nam na pamięć całoroczny wysiłek, krople potu, konkretne utrudzenie w pracy na roli, nadzieje, ale i obawy o to, czy ziarno rzucone w ziemię i tym razem wyda plon obfity – mówił abp Wojciech Polak. Zobacz galerię zdjęć