Miej Miłosierdzie dla nas...

W dniach 15 i 16 marca 2015 r. parafia św. Stanisława BM w Jodłowej przeżywała wzruszające chwile peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II.
Na tę uroczystość czekali wszyscy parafianie przygotowując się wewnętrznie poprzez uczestnictwo od 12 marca w rekolekcjach wielkopostnych, które prowadził ks. Krzysztof Łytkowski CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo ukazując tajemnice Bożego Miłosierdzia zawarte w sakramencie pokuty i pojednania. Również dzieci ze szkół podstawowych i młodzież brały udział w wyznaczonych dla nich nabożeństwach.
Sobota dla wszystkich parafian była dniem pojednania w sakramencie pokuty.
W niedzielę 15 marca rzesze wiernych po nabożeństwie Gorzkich Żali w modlitewnym skupieniu oczekiwały na przyjazd samochodu kaplicy z Jodłowej Górnej. O godz. 17.00 wspólnota parafialna uroczyście powitała obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II. Uroczystościom przewodniczył abp Henryk Nowacki w asyście ks. infułata Władysława Kostrzewy oraz ks. proboszcza Zenona Tomasiaka. Po odegraniu hymnu ku czci Jezusa Miłosiernego w wykonaniu orkiestry parafialnej nastąpiło ucałowanie relikwii oraz Obrazu przez abpa Henryka Nowackiego, ks. infułata Władysława Kostrzewę i proboszcza parafii ks. Zenona Tomasiaka. Do Sanktuarium Dzieciątka Jezus obraz „Jezu, ufam Tobie” wnieśli strażacy. Relikwie św. s. Faustyny niosła rodzina Marii i Jana Studniarzów z córką Weroniką, która zawsze w piątki uczestniczy w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Relikwie św. Jana Pawła II nieśli lektorzy: Łukasz Koznecki, Barłomiej Machowski, Marcin Jantas, którzy w każdy piątek rano odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W delegacji ze świecą szedł Sylwester Kita - ministrant przemierzający kilka kilometrów, aby zawsze w piątek uczestniczyć w nabożeństwie ku czci Bożego Miłosierdzia oraz dwie Przewodniczki DSM Marlena Zawiślak i Aleksandra Warzecha.
W kościele przed obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami kwiaty złożyły przedstawicielki Poradni Rodzinnej: Barbara Gil i Magdalena Blicharz.

Po przybyciu Obrazu nastąpiło jego powitanie przez Ks. Proboszcza:
„Pragniemy; miłosierny Jezu, aby święty czas nawiedzenia, który rozpoczynamy w naszej Jodłowskiej wspólnocie parafialnej, był czasem rozpalania zapału modlitewnego i apostolskiego w każdym z nas. Niech spełnia się, o Panie, Twoje pragnienie, aby ogień, który płonie w Twoim Sercu, rozprzestrzeniał się szeroko i przemieniał nasze codzienne życie.”
Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem abp Henryka Nowackiego z udziałem księży z dekanatu Pilzno, księży pracujących w naszej parafii i księży rodaków. W homilii arcybiskup przedstawił historię powstania obrazu Jezusa Miłosiernego za pośrednictwem siostry Faustyny. Zachęcał również zgromadzonych wiernych do modlitwy i zmiany swego postępowania.
O godz. 19.00 odbyło się czuwanie Grupy młodzieżowej, a następnie została odprawiona Droga Krzyżowa.
O godz. 21.00 sprawowana była Eucharystia z udziałem rodaków - księży i sióstr zakonnych w intencji nowych powołań do służby Bożej. Słowo Boże wygłosił ks. Piotr Zawiślak.
Modlitwa do miłosiernego Boga trwała nieprzerwanie przez 24 godziny z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty. W czuwaniu uczestniczyły całe rodziny, dzieci, młodzież, Akcja Katolicka, Caritas, Apostolska Pomoc Duszom Czyśćcowym, Róże Różańcowe. Oczy wszystkich utkwione były w wizerunku Jezusa Miłosiernego i relikwiach, a usta szeptały słowa pełne miłości, postanowień, próśb i podziękowań.
O godz. 24.00 odbyła się Msza św. za zmarłych parafian. Po Mszy św. od godz. 1.00 rozpoczęło się czuwanie poszczególnych rejonów i wiosek naszej parafii, które trwało do rana.
W poniedziałek po odśpiewaniu Godzinek o godz. 6.30 sprawowana była Msza św. dla wszystkich wiernych. Osoby chore, starsze, emeryci i renciści uczestniczyli w nabożeństwie o godz. 9.30. Następnie odbyła się Msza św. dla dzieci ze szkół podstawowych. Swoje czuwanie przy Obrazie mieli również uczniowie z gimnazjum, rolnicy, Rada Duszpasterska, matki oczekujące potomstwa.
O godz. 15.00 wszyscy wierni zgromadzili się w świątyni odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Uroczystość peregrynacji zakończyła się Mszą św. z ucałowaniem relikwii apostołów Miłosierdzia.
Owocami nawiedzenia obrazu niech w naszej parafii będzie:
- częste i pełne ufności korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania
- życie w łasce podtrzymywane przez częste przyjmowanie Komunii Świętej
-
oraz odważne wyznawanie wiary przez codzienną modlitwę i czynną miłość bliźniego.
                                                                                                                                    mgr Jolanta Głaz