"Świadek" z Figurką Matki Bożej

Obok zabytkowego kościoła, w pniu lipy szerokolistnej (Tilia platyphyllos L.), której obwód wynosi 846 cm, została wybudowana kapliczka ku czci MB Fatimskiej.
Drzewo zostało zniszczone podczas huraganu, pozostał tylko pień z odroślami w formie pióropuszy. W znawczej części pnia występuje martwica miąższu drzewa.
Po ukończeniu remontu zabytkowego kościoła powstała myśl, aby z pozostałości po pomniku przyrody uczynić „świadka” po okazałym drzewie w formie zabudowanej kapliczki przykrytej stylowym dachem z gontu.

Z odrostów zostały pobrane i wyhodowane młode pędy stanowiące genetyczną ciągłość z istniejącym drzewem. W ten sposób lipa posadzona przez naszych przodków po wybudowaniu drewnianego kościoła, może gdzieś w latach 1685-1690 ma dalsze swoje istnienie.
A każdy przechodzący może westchnąć Matko Boża Fatimska Pani, módl się za nami!

mb 005.jpgmb 015.jpg