Jesteśmy siostrami ze Zgromadzenia św. Józefa

W przeżywanie Roku Życia Konsekrowanego w naszej parafii wpisują się Siostry Józefitki. W niedzielę 7 grudnia br. dzieliły się z nami chryzmatem zakonnym i opowiadały o swojej pracy w Zgromadzeniu. Oto więcej szczegółów:
Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa zostało założone przez ks. Zygmunta Gorazdowskiego, kapłana archidiecezji Lwowskiej, który odczytując znaki czasu sprowadził kilka tercjarek franciszkańskich do Lwowa i zaangażował je do pracy wśród ubogich. To one dały początek rodzinie zakonnej józefitek.
Do diecezji tarnowskiej siostry przyjechały w 1900 roku, pracując w Bursie św. Kazimierza. Po kilku latach rozpoczęły pracę w tarnowskim zakładzie dla nieuleczalnie chorych, który funkcjonuje do dziś, choć pod zmienioną nazwą.

Dom zakonny przy ul Mościckiego 34 siostry otrzymały w 1935 roku w zamian za utrzymanie i opiekę nad ofiarodawczynią i jej niepełnosprawnym synem, tu urządziły dom starców. Zapoczątkowane dzieło przerwała II wojna światowa, Józefitki wróciły na Mościckiego po wojnie, gdzie prawie przez 50 lat znajdował się Dom Generalny.
Obecnie znajduje się tu Dom Prowincjalny, gdzie siostry podejmują różnorodne formy apostolstwa: m.in: Niepubliczne Przedszkole, okno życia, praca z ubogimi.
Na modlitewne spotkania Grupy św. Józefa gromadzą się ludzie z całego Tarnowa oraz dziewczęta na rekolekcje i dni miesięczne skupienia. W Tarnowie siostry pracują także w szpitalach, domu księży emerytów, w seminarium, domu księży biskupów, a także podejmują różnorodne formy pracy z dziećmi i młodzieżą. Siostry swoją posługą obejmują ubogich, starszych, samotnych, bezdomnych, bezrobotnych, tych których nie tylko dosięga nędza materialna, ale także nędza moralna, mając serce przy Bogu, a ręce przy pracy.
Ideałem Zgromadzenia jest prostota i radość franciszkańska. Ubiór zakonny jest prosty i jest wyrazem pokuty i przeoblekania się w nowego człowieka. Składa się z czarnego habitu, welonu i szkaplerza. Siostry noszą drewniany krzyżyk oraz pasek franciszkański z trzema węzłami symbolizującymi śluby zakonne. Wiele ludzi kieruje do sióstr prośby o modlitwę droga internetową www jozefitki.pl, gdzie można poczytać wszelkie informacje na temat życia i działalności Sióstr św. Józefa oraz na facebook, portalu społecznościowym znajdują się informacje dotyczące pracy z młodzieżą: Duszpasterstwo Powołań Sióstr świętego Józefa. Można włączyć się także do Duchowego Dzieła Pomocy Powołaniom.

w 001.jpgsi 012.jpgw 003.jpgsi 009.jpgsi 010.jpgsi 011.jpgw 002.jpg