Matko Bolesna módl się za nami!

Parafia wraz pielgrzymami, 14 września, przeżywała Odpust ku czci Matki Bożej Bolesnej, który był celebrowany przez o. Piotra Mroza, franciszkanina z Rzymu. Coroczną uroczystość poprzedzało przygotowanie modlitewne polegające na odmawianiu w formie nowenny Koronki do siedmiu boleści Matki Najświętszej. Uroczystość zgromadziła czcicieli Maryi, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Dziewczęcą Służbę Maryjną i licznych wiernych, którzy u Maryi szukają pomocy w zrozumieniu cierpienia swoich bliskich.
Wierni zgromadzili się wokół obrazu Matki Bożej Bolesnej, którego historię powstania tak opisuje Maria Proszowska:
Geneza obrazu Matki Boskiej Bolesnej miała miejsce w domu Karoliny i Jana Jurek. Obecnie jest to dom rodziny Aleksandry i Józefa Warzechów. Państwo Jurkowie prenumerowali przed wojną czasopismo „Posłaniec Serca Jezusowego”. W jednym z egzemplarzy był wydrukowany niewielki obrazek Matki Boskiej obejmujący krzyż. Karolina Jurek wycięła obraz i oprawiła w ramki zawieszając na ścianie. Choć był to niewielki wizerunek to jednak przyciągał wzrok każdego, kto wchodził do izby. Każdy podziwiał widok Matki Bożej pod krzyżem.

14 IV 1944 r., we wspomnianym domu Jurków, odbyło się przyjęcie weselne córki Adeli i Stanisława Proszowskiego. Wśród gości weselnych był obecny Ignacy Proszowski, rzeźbiarz ze swoją małżonką Kazimierą Proszowską, malarką. Gdy artystka zobaczyła wiszący obrazek na ścianie bardzo się zachwyciła i poprosiła, aby jej ofiarować ten obrazek gdyż posłuży on do namalowani większego dzieła. I tak też się stało, Kazimiera Proszowska zamieszkała po wojnie w Jodłowej i namalowała obraz Maryi pod krzyżem, wzorując się na obrazku napotkanym w domu Jurków. Do przedstawienia sceny z Golgoty pozowała artystce Albina Warzecha, córka Stanisława i Józefy, uczennica Gimnazjum w Jodłowej.
Obraz ten został umieszczony w kościele pw. św. Stanisława BM, jako wotum za ocalenie od wysiedlenia przez okupanta i ocalenie od zawieruchy wojennej. Obecnie obraz Matki Boskiej u stóp Krzyża znajduje w ołtarzu bocznym zabytkowego kościoła. Artystka namalowała jeszcze obraz Najświętszego Serca Jezusowego, obecnie znajduje się w kościele na Wisowej.
galeria