W 2016 r. odnowiono kapliczkę północną

     Podczas remontu kaplicy północnej w ogrodzeniu zabytkowego drewnianego kościoła pw. św. Stanisława BM w Jodłowej podjęto następujące działania:
1. Wykonano wstępną dokumentację fotograficzną i opisową, stanu zachowania obiektów przed konserwacją.
2. Usunięto betonowe pokrycie dachu i zdemontowano ceglane sklepienie kaplicy.
3. Demontowano ceglano – kamienne elementy murów.
4. Dezynfekowano mikroflory preparatem BFA firmy Remmers i czyszczono zdemontowane dobrze zachowane cegły i ciosy piaskowca z zapraw oraz zdeponowano je na paletach pod przykryciem.

 5. Demontowano i zabezpieczono do ponownego zastosowania pierwotne ankrowanie tylnej ściany
6. Wykonano nowe żelbetonowe fundamenty i posadzkę.
7. Rekonstruowano kaplicę na podstawie dokumentacji fotograficznej sprzed demontażu oraz wg projektu architektonicznego z wykorzystaniem cegieł ceramicznych pochodzących z demontażu oraz nowych o odpowiedniej wielkości do zastosowanej w oryginale 30 x 15 x 7 cm. Wykorzystano ciosy piaskowca z demontażu oraz nowe o podobnych właściwościach.
8. Cegły i ciosy kamienne łączono zaprawą murarską na bazie wapna gaszonego, piasku oraz cementu.
9. Zmontowano pierwotne ankrowanie.
10. Na obiekcie zostało wykonane sklepienie półkoliste z cegieł z zachowaniem otworów wentylacyjnych z metalowymi wywietrznikami.
11. Wykonano dach pokrywający sklepienie kaplicy identycznie do istniejącego.
12. Schody do kaplicy zostały obłożone łamanym piaskowcem analogicznie do drogi procesyjnej dokoła kościoła.
13. Zostały wstawione nowe drzwi i futryny o analogicznym wyglądzie do kaplicy południowej oraz wykonano nowe okienka o identycznym podziale szczeblinowym do zachowanych.
14. Wewnątrz kaplicy został wykonany tynk tradycyjny i pomalowany farbą wapienną na biało.
15. Do koła kaplicy został wykonany odbój z łamanego piaskowca.
16. Na elewacjach wykonano fugi w kolorze jasno piaskowym z półkolistym rowkiem wklęsłym z zaprawy za bazie białego cementu portlandzkiego Fugenmortel firmy Remmers z dodatkiem preparatu Haftfest firmy Remmers.
17. Uzupełnione zostały ubytki cegieł i piaskowca zaprawą renowacyjną Restauriermortel firmy Remmers.
18. Dokonano poprawki kolorystyczne cegieł kamienia i fugowania farbami krzemianowymi Restauro Lasur firmy Keim lub Historic Lasur firmu Remmers.
19. Po zakończeniu prac rekonstrukcyjnych attykę i ściany kamienno ceglane nasączono preparatem BFA firmy Remmers przeciwko rozwijaniu się mikroorganizmów a następnie hydrofobowym Funcosil SNL firmy Remmers.
20. Wykonano dokumentację końcową.
             Prace zostały sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Parafianie z Jodłowej sfinansowali koszty związane z nadzorem budowlanym, nadzorem inwestorskim, przygotowaniem dokumentacji dotyczącej prac konsrwatorsko-rekonstrukcyjnych. Parafia w Jodłowej dostarczała media podczas budowy, wykonywała rusztowania i demontowała je, zostały wykonane prace nieobjęte dofinansowaniem tj. prace ziemne, wykopy, wywóz ziemi itp. Ze środków parafii zakupiono nowo wykonane okna i drzwi. Troszczyliśmy się o BHP, BIOZ i zabezpieczaliśmy teren podczas budowy. Dziękujemy za pomoc w remoncie zabytków!

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG10.JPG11.JPG12.JPG13.JPG14.JPG